Zatahovací (zatahovací) penis
Následná péče po chirurgickém odstranění prostaty
Erektilní dysfunkce v důsledku chirurgického odstranění prostaty (prostatektomie)
V případě prostaty postižené rakovinou se často provádí její celkové chirurgické odstranění (prostatektomie), pokud sousední lymfatické uzliny ještě nejsou rakovinou výrazně postiženy.
V bezprostřední blízkosti prostaty se nacházejí svazky cév a nervů, které řídí zvýšený průtok krve do erektilní tkáně v penisu, který je nezbytný pro erekci. Chirurg se pokusí odstranit prostatu a její pouzdro bez poranění těchto oblastí za předpokladu, že nejsou také postiženy nádory. Pokud se to podaří, může trvat ještě několik měsíců po operaci, než se penis spontánně vztyčí (bez sexuálního podnětu). Spontánní erekce jsou běžné u zdravých mužů i během spánku a slouží zejména k zásobování tkáně penisu kyslíkem. Pokud nedochází k erekci po dlouhou dobu, může erektilní tkáň trvale degenerovat (atrofovat). Je tedy možné, že alespoň jedna erektilní dysfunkce přetrvává i po pooperační regeneraci erektilních nervů.
Profylaktický trénink tkání proti pooperační kavernózní degeneraci
Tréninkový efekt tkáně při použití expandéru penisu může pomoci působit proti degeneraci erektilní tkáně v pooperačním přechodném období až do fyziologického zotavení a tím pomoci předcházet potenciální erektilní dysfunkci. Trénink s expandérem penisu lze provádět souběžně s jakoukoli medikamentózní terapií s léky podporujícími erekci. Medikamentózní terapie ani mechanicko-fyziologický preventivní trénink pooperační erektilní dysfunkce nejsou součástí pravidelných plánů následné péče po odstranění prostaty.
Za účelem objasnění možností profylaktické terapie pooperační erektilní dysfunkce by měl pacient před operací aktivně vyhledávat diskusi s ošetřujícím lékařem.