Portrét mladého muže a mladé ženy, kteří jsou si fyzicky blízcí

Kulturní historie penisu a falusu

  • Penis je předmětem morální historie a religionistiky
  • Falus = vztyčený penis
  • Znamení vitality a síly
  • Emancipační hnutí: definovalo penis jako zbraň proti ženám
  • Skutečné použití jako zbraň ve válečných zónách proti ženskému civilnímu obyvatelstvu (nařízené znásilnění)
  • v náboženstvích také jako symbol negativní síly (např. silný ďábel v křesťanství)
  • jako kreativní nástroj a symbol bojové síly

Kulturní historie penisu - pozadí

Kulturní historie penisu je součástí historie zvyků a součástí religionistiky. Přesněji řečeno, jde o falus, jako je penis, když je vztyčený. Rozsáhlá úvaha o tématu by přesahovala dostupný prostor, pokud by člověk nebyl ochoten jím zaplnit celou knihovnu. Je tedy možné nahlížet pouze na jednotlivé aspekty.

Socha nahého Davida vytvořená Michelangelem

Symbolika penisu a falusu

Historický oblouk se táhne od pravěké symboliky falusu jako znamení vitality a moci až po ideologické bitvy vrcholné emancipační fáze, které lze datovat kolem 70. let 20. století. Radikální feminismus, abych zmínil jméno Mary Daly, označil falus za výraz patriarchátu, proti kterému je třeba bojovat, tedy mužské nadvlády. Zpětně se tento úhel pohledu jen málo lišil od postoje zarytých machů – člověk se definuje falusem. Jinak by z něj byl "šmejd". „Skutečný muž“ je podle této definice lovec, jeho kořistí jsou ženy a on je zabíjí svým „kopím“ nebo „kopím“, což jsou oba běžné eufemismy pro falus. Extrémní projevy feminismu chápou penis stejně – jako zbraň, kterou muž míří proti ženě a kterou musí společnost zneškodnit.


Penis jako zbraň

Ve skutečnosti toto hodnocení nelze zcela zavrhnout. Často lze doložit použití falusu jako zbraně ve válce: např. při okupaci Kuvajtu v roce 1991 Irákem, v roce 1992 v jugoslávském konfliktu především na muslimských ženách, při masakru tutsiského obyvatelstva ve Rwandě v roce 1994 , během stále probíhajících Bojů v Kongu (2008). Je pozoruhodné, že se v těchto případech moderní mocenská politika zdá být kombinována s mýtickou rovinou – kdo „vlastní“ a ponižuje ženy, vlastní a podmaňuje si zemi.


Fixace ženského penisu

Fixace penisu však v žádném případě není čistě mužský atribut. Pokud někdo chápe extrémně úspěšný televizní seriál jako „Sex ve městě“ jako seismometr sociální citlivosti, pak se zdá, že v postfeministických časech byla jasná fixace na ženský penis. Neexistuje žádný jiný způsob, jak vysvětlit, proč protagonisté tohoto televizního seriálu používají slovo "kohout" pro mužské genitálie zhruba každých deset sekund. Z této počáteční úvahy je pro kulturní historii penisu jasná jedna skutečnost - význam penisu nebo falusu se téměř nezměnil. Jediné, co se za ta tisíciletí změnilo, je jeho hodnocení. Názor, že bylo privilegiem konce 20. století, ovlivněným feministickými vlivy, opatřovat falus negativními znaky, je však mylný.


Význam penisu a falusu v náboženství a starověku

Křesťanství se svými sexuálně nepřátelskými – nebo alespoň sexuálně nedůvěřivými – sklony, které nelze přehrát, opakovaně rozpoznalo v mužském členu fyzický projev lidské bídy v údolí slz pozemské existence. Ďábel byl náležitě obdařen atributy potence. Patří mezi ně kozí nohy a také falus, který je často zobrazován. Extrémním příkladem mužské falické úzkosti je řecký otec Origines, který na sobě v mladém věku podstoupil „totální operaci“.

Postavy se vztyčenými penisy již najdeme na malbách z doby kamenné. Některé linie představují ejakulované semeno.V kontextu zobrazení šamanů nebo kmenových čarodějů musel mít falus význam vitality a moci. Jak již bylo objasněno výše, tyto dva termíny musí být registrovány konzistentně. Vzhledem k tomu, že zobrazené obřady sloužily k loveckému úspěchu, jsou s nimi spojeny i komplexní významy „plodnost“, „život“ a „přežití a stálost“. Falus je na úrovni mýtu sám o sobě tvůrčím nástrojem, když řecký bůh Kronos zmasakuluje svého otce Urana srpem, převezme moc na velmi zásadní fyzické úrovni.

Hinduismus zná lingu, symbol falusu boha Šivy, jako předmět kultu. Starověké egyptské malby a reliéfy zobrazují božstva se vzpřímenými členy. Dokonce i staroegyptské obelisky jsou interpretovány jako falické symboly. Kult Osiris byl především silně spjat se symbolikou falusu. Ve starověkém Řecku by zde měly být zmíněny kulty plodnosti Demeter a Dionýsos. Sochy Priapa byly zobrazovány s falusem a komedie představovaly herce s příliš velkými replikami vztyčeného penisu.

S křesťanstvím zmizela falická symbolika do pozadí démonické, noční či ďábelské. V módě byl zase silně zdůrazňován mužský stydký kraj - vestička v oděvu lansqueneta odkazuje na dvojí funkci falusu - chrání před neštěstím a symbolizuje člověka - a tedy bojovou zdatnost.

Texty na těchto stránkách byly automaticky přeloženy z němčiny. Původní text najdete na: www.penimaster.de/Penis/penis-kulturgeschichte.html